FAQ

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Kiedy kolej jest czynna ?

Kolej linowa na Szrenicę jest czynna codziennie (również w weekendy i wszystkie święta) w godzinach : 8.30 – 16.00 sezon zimowy i 9.00- 16.30 sezon letni.
Między sezonami są przerwy konserwacyjne . Najbliższa planowana przerwa : 24.10.2022 – 02.12.2022 .
Ponadto ,z uwagi na bezpieczeństwo pasażerów kolej nie może kursować przy wietrze ponad 20m/s (ok. 70km/godz.) oraz podczas burz z wyładowaniami atmosferycznymi . Radzimy wcześniej śledzić prognozy , sprawdzać bieżące warunki ponieważ może się zdarzyć ,że w ciągu dnia kolej zostanie wyłączona z uwagi na silny wiatr bądź burzę . Nie będzie wtedy możliwości powrotu z gór inaczej niż pieszo! Operator kolei nie ponosi odpowiedzialności za takie sytuacje.

Gdzie znajduje się początkowa stacja kolei linowej ?

Dolna stacja kolei linowej na Szrenicę znajduje się w Szklarskiej Porębie przy ulicy Turystycznej 25a . Z centrum Szklarskiej Poręby można dojść pieszo (ok. 1,5 km) ulicą Turystyczną lub dojechać samochodem ulicami 1-maja , Kilińskiego i Uroczą .

Gdzie znajduje się końcowa stacja kolei linowej ?

Górna stacja kolei linowej znajduje się na zielonym szlaku , ok. 200m na północ od szczytu Szrenicy : ok 20 min. marszu pod górę do schroniska na Szrenicy lub ok. 30 min marszu w dół do Hali Szrenickiej MAPA

Gdzie mogę zostawić samochód ?

Przy dolnej stacji kolei linowej znajdują się parkingi miejskie (płatne w parkometrze) oraz parkingi prywatne prowadzone przez sąsiednie hotele/pensjonaty. Ponadto kilkadziesiąt miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż jednokierunkowej ulicy Uroczej ,od Muzeum Mineralogicznego (płatne w parkometrze) . W zatłoczone dni (weekendy , święta , wakacje) radzimy już tutaj szukać wolnych miejsc.

Gdzie kupię bilet ?

Podstawowym miejscem sprzedaży biletów są kasy biletowe zlokalizowane przy dolnej stacji kolei linowej. Bilety można tez nabyć na górnej stacji oraz na stacjach przesiadkowych – u obsługi kolei .

Akceptujemy płatności gotówką i kartą .
Nie prowadzimy internetowej sprzedaży biletów.

Ile kosztuje bilet ?

Cena zależy od wybranego kierunku i odcinka kolei – patrz Cennik .
Kolej składa się z dwóch sekcji : pierwsza kończy się na szlaku zielonym (między wodospadem Kamieńczyka a schroniskiem pod Łabskim Szczytem) , druga ok. 200m od schroniska na Szrenicy. Przejazd każdą z sekcji trwa około 20 min .
Jeżeli chcesz dojechać do Szrenicy i planujesz również powrót koleją , najlepiej kup bilet łączony „Wjazd i Zjazd I + II sekcja” – zakup osobnych biletów na każdy odcinek będzie droższy .

Czy większa grupa może liczyć na tańszy przejazd ?

Dla grup zorganizowanych , powyżej 20 osób obowiązuje specjalna taryfa – patrz Cennik .

Czy honorowana jest Karta Dużej Rodziny ?

KDR nie jest honorowana . Mamy jednak atrakcyjne taryfy dla najmłodszych . Dzieci do 6 lat podróżują bezpłatnie a do 14 lat obowiązuje taryfa ulgowa .

Czy obowiązują jakieś dodatkowe opłaty oprócz kosztu zakupu biletu ?

Bilet nie zawiera opłaty za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego.
Na stacji przesiadkowej znajduje się kasa KPN gdzie pobierana jest w/w opłata .
Opłata nie obowiązuje dzieci do lat 7 , posiadaczy Karty Dużej Rodziny i mieszkańców ościennych gmin. Cennik na stronie KPN . .

Czy bilet ma datę/godzinę ważności ?

Bilet zakupiony w kasach biletowych można wykorzystać w dowolnym dniu bieżącego sezonu . W przypadku biletów typu wjazd+zjazd powrót może nastąpić w innym dniu niż wjazd .
Bilety zakupione u obsługi kolei na stacjach górnej i pośredniej ważne są tylko w dniu zakupu .

Czy mogę zabrać bagaż ?

Bagaże typu duży plecak czy torba mogą być transportowane obok pasażera lub na osobnym krzesełku . Na bagaż nie trzeba kupować dodatkowego biletu.

Czy mogę zabrać psa ?

Pasażer z ważnym biletem może zabrać psa. Mały piesek może siedzieć na kolanach właściciela , duży – obok na jakimś podkładzie ( kocyk , ręcznik itp.) tak aby nie pobrudził siedzenia.
Należy pamiętać ,że krzesełka kolei nie mają żadnych zabezpieczeń dla zwierząt – właściciel jest odpowiedzialny za jego bezpieczeństwo!
Zwracamy również uwagę ,że na części szklaków obowiązuje zakaz wstępu dla psów. Dotyczy to min. zielonego szklaku do Schroniska Pod Łabskim Szczytem i do Hali Szrenickiej (cała Ścieżka nad Reglami). Od górnej stacji kolei linowej z psem można pójść tylko czarnym szklakiem do Schroniska na Szrenicy i dalej szlakiem czerwonym. Przed wycieczką prosimy zapoznać się z obowiązującymi ograniczniami na stronie KPN .

Jak odbywa się podróż ?

Kolej linowa na Szrenicę jest urządzeniem starszego typu z niewyprzęganymi krzesełkami. Oznacza to ,że krzesełko automatycznie nie zwalnia/ nie zatrzymuje się przy wsiadaniu i wysiadaniu . Pasażer , który ma ograniczone możliwości ruchowe powinien wcześniej zgłosić obsłudze potrzebę spowolnienia lub zatrzymania kolei .
Krzesełka są dwuosobowe , otwarte , bez żadnych osłon przeciwdeszczowych . W przypadku złych warunków atmosferycznych proszę o tym pamiętać przygotowując się do podróży.
Po zajęciu miejsca na krzesełku pasażer musi samodzielnie przesunąć z góry blokadę siedzenia w celu zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie przejazdu. Za bezpieczeństwo dziecka odpowiada podróżujący z nim opiekun.

Ile czasu zajmuje wjazd na Szrenicę ?

Podróż każdą z sekcji kolei trwa 15-20 min w zależności od ilości pasażerów. Na samą Szrenicę należy przejechać dwoma odcinkami , czyli razem ok 40 min. W zatłoczone dni czas ten może się wydłużyć z uwagi na możliwe kolejki na stacji przesiadkowej .

O której godzinie jest ostatni kurs kolei linowej ?

W sezonie letnim kolej linowa czynna jest w godzinach 9.00- 16.30 , zatem ostatni kurs każdej sekcji to 16.30 (bez możliwości powrotu lub  kontynuowania przejazdu kolejną sekcją) .
Jeżeli pasażer chce zjechać ze Szrenicy na sam dół lub  wjechać ze Szklarskiej Poręby na samą Szrenicę , musi przejechać dwoma odcinkami  kolei . W takiej sytuacji ostatni kurs dla niego to godzina 16.00 , oczywiście już bez możliwości jazdy powrotnej.

W dniach o dużym natężeniu ruchu turystycznego  kolej kursuje do ostatniego pasażera (dotyczy tylko stacji górnej ) .

Rozkład Jazdy .